Filmy o autismu

Výjimeční (2019)

https://www.csfd.cz/film/722585-vyjimecni/prehled/
Bruno (Vincent Cassel) vede spolek pro autistické děti a dospívající, jejichž případy jsou tak komplikované, že je všude jinde odmítli. Jeho nejlepší přítel Malik (Reda Kateb) učí mladistvé ze sociálně slabých rodin, jak se o tyto děti starat. Přes 20 let žijí Bruno a Malik ve světě lidí, s nimiž si společnost neví rady. Přesto je neopouští optimismus a smysl pro humor. Ať už jejich autistický klient podesáté zastaví pařížské metro ve špičce, nebo kvůli práci v podstatě nestíhají osobní život. Bohužel hrozí, že bude Brunova organizace zrušena, jeho neotřelý přístup se totiž nelíbí každému. Brunovi a Malikovi tak nezbývá než přesvědčit úřady, že má jejich práce smysl.

Komedie / Drama
Francie, 2019, 114 min (Alternativní 109 min)
Režie: Olivier Nakache, Eric Toledano
Scénář: Olivier Nakache, Eric Toledano
Kamera: Antoine Sanier
Hudba: Grandbrothers
Hrají: Vincent Cassel, Reda Kateb, Hél?ne Vincent, Bryan Mialoundama, Alban Ivanov, Alo?se Sauvage, Marco Locatelli, Darren Muselet, Catherine Mouchet a další
Produkce: Nicolas Duval Adassovsky
Střih: Dorian Rigal-Ansous
Zvuk: Jean-Paul Hurier
Scénografie: Julia Lemaire
Kostýmy: Isabelle Pannetier

Láska ve spektru (pořad 2019)

https://www.csfd.cz/film/890435-laska-ve-spektru/prehled/
Láska neroste na stromech. A pro čtyři mladé lidi s poruchou autistického spektra je nepředvídatelný svět randění opravdu velký oříšek.

Dokumentární / Reality-TV
Austrálie, 2019, 38–46 min
Režie: Cian O'Clery
Kamera: Cian O'Clery
Produkce: Karina Holden, Cian O'Clery
Střih: Simon Callow-Wright, Rachel Grierson-Johns

Dobrý doktor (seriál)

https://www.csfd.cz/film/496857-dobry-doktor/prehled/
Shaun Murphy, mladý chirurg s autismem se syndromem učence, se přesouvá z tichého venkova, aby se připojil k prestižní chirurgické jednotce ve velkém městě. Shaun, sám mírně ztracený ve světě "normálních lidí", používá své mimořádné lékařské nadání, aby zachraňoval životy svých pacientů a zmírnil skepticismus svých kolegů.

Drama
USA, (2017–2022), 68 h 30 min (Minutáž: 41–43 min)
Série(5) / Epizody(96)
Série 1 (2017) - 18 epizod
Série 2 (2018) - 18 epizod
Série 3 (2019) - 20 epizod
Série 4 (2020) - 20 epizod
Série 5 (2021) - 20 epizod
Tvůrci: David Shore
Režie: Seth Gordon, John Dahl, Steven DePaul, Larry Teng a další
Scénář: Johanna Lee, David Hoselton, Simran Baidwan a další
Kamera: John S. Bartley, Eric Steelberg, Christopher Faloona, Mark Chow
Hudba: Dan Romer
Hrají: Freddie Highmore, Nicholas Gonzalez, Antonia Thomas, Hill Harper, Chuku Modu, Richard Schiff, Beau Garrett, Tamlyn Tomita, Graham Verchere a další

Děti úplňku (2017)

Probouzí se v nich síly, které neumíme ovládat. Nikdo neví, co vlastně prožívají, ani proč na ně má takový vliv Měsíc. Žijí mezi námi a prožívají každodenní peklo na Zemi – rodiny a děti s diagnózou nejtěžšího autismu. Většina filmů o autismu představuje jeho polohu, která nám připadá něčím fascinující a přitažlivá. Ukazuje lidi vybavené zvláštní vnímavostí a neobvyklými schopnostmi často hraničními s genialitou. Dokument zachycuje situaci čtyř rodin s různě starými dětmi. Adéla má autismus spojený s mentální retardací a problémovým chováním. Nemluví a je stále v pohybu. Matka dospělé Marcely posté za den vyndává oblečení naházené pod postele a rozsypanou mouku v kuchyni. Další rodině zachránila život klec, ve které čtyřiadvacetiletý syn tráví většinu svého života. Mimo ní útoční lidem na obličej, mlátí pěstmi a vypichuje oči. Dorotka propadá záchvatům zoufalého sebepoškozování, při němž ji neudrží ani 3 dospělí lidé. Tento dokument vznikl z iniciativy manželů Třešňákových. Poté, co jejich dcera Dorotka v šesti letech skončila hospitalizovaná v dětské psychiatrické léčebně. Uvědomili si, že Česko nenabízí takto postiženým dětem žádnou důstojnou budoucnost. Rozhodli se na problém upozornit a usilovat o zkvalitnění sociálních služeb.

Dokumentární
Česko, 2017, 52 min.
Režie: Veronika Stehlíková

Normální autistický film (2016)

Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou "autista". Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nemírně inteligentní a sečtělý. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním nás však nabádá, abychom fenomén autismu přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět, jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení.

Normal Autistic Film (festivalový název)
Dokumentární
Česko, 2016, 90 min.
Režie: Miroslav Janek
Scénář: Miroslav Janek
Kamera: Miroslav Janek
Producenti: Jan Macola
Střih: Tonička Janková

Jane Wants a Boyfriend (2015)

Film vypráví o životě Jane (Louisa Krause), mladé kostýmní výtvarnice, která pracuje jako stážistka pro divadelní představení. Napříč jejímu boji s každodenními výzvami autistického syndromu požádá svoji sestru Biancu (Eliza Dushku), aby jí pomohla najít jejího úplně prvního přítele. Když už Jane randí s jejím prvním chlapcem, Bianca si též uvědomí, že na konci dne si napříč všemu všichni zaslouží být milovaní.

Komedie / Drama / Romantický
USA, 2015, 101 min
Režie: William Sullivan
Scénář: Jarret Kerr
Kamera: Brandon Roots
Hudba: Nathan Matthew David
Hrají: Eliza Dushku, Amir Arison, Polly Draper, Louisa Krause, Anisha Nagarajan, Paulina Simkin, Greg Keller, Gary Hilborn, Gabriel Ebert

Příběhy neobyčejné energie (2014)

Dokumentární cyklus o lidech, kteří se snaží měnit svět. Každý, kdo se aktivně snaží přispívat k zlepšení kvality života ve svém okolí, se mohl od listopadu 2013 do ledna 2014 přihlásit do společného projektu České televize a Skupiny ČEZ Příběhy neobyčejné energie. Sešlo se na 500 projektů, z nichž bylo komisí složenou ze zástupců ČT a ČEZ vybráno osm. Na jaře 2014 se osm českých dokumentaristů pustilo do natáčení příběhů neobyčejné energie.

Dokumentární
Česko, 2014, 8x26 min.
Režie: Olga Sommerová, Tereza Engelová, Jan Foukal, Rozálie Kohoutová, Erika Hníková, Jan Gogola ml., Theodora Remundová, Zdeněk Tyc

Tak daleko, tak blízko (festivalový název) (2014)

Film se zaměřuje na čtyři autistické děti a jejich rodiny, které o takto postižené děti s každodenním náročným nasazením pečují. Snímek je založen na zachycení každodennosti a bezprostřednosti, rozhodně nemá účel sloužit jako didaktická příručka, která by poučovala o podstatě choroby. Naopak má za úkol bořit stereotypy smýšlení o lidech s tímto onemocněním.

Český název: Tak daleko, tak blízko
Originální název: So Far, So Near
Dokumentární
Slovensko, 2014, 80 min
Režie: Jaroslav Vojtek
Scénář: Marek Leščák, Jaroslav Vojtek
Kamera: Norbert Hudec
Hudba: Michal Nejtek

Mami! (2014)

Film Mami! je příběhem dospívajícího Steva s diagnózou ADHD a jeho mámy Diane, která i přes doporučení odborníků trvá na tom, že svého syna dokáže zvládnout, a že její syn dokáže zvládnout školu. Když do jejich života vstoupí ještě utrápená sousedka Kylea, vydají se společně na hodně divokou jízdu, kdy se záchvěvy štěstí, bezpečí a spokojenosti v mžiku mění na eruptivní výbuchy násilí a hlubokou beznaděj. Nahoru a zase dolů, jak už to tak v životě bývá.

Český název: Mommy (festivalový název)
Originální název: Mommy
Drama / Psychologický
Kanada / Francie, 2014, 139 min
Režie: Xavier Dolan
Scénář: Xavier Dolan
Kamera: André Turpin
Hudba: Noia, Dido
Hrají: Anne Dorval, Suzanne Clément, Antoine Olivier Pilon, Patrick Huard, Alexandre Goyette, Michèle Lituac, Viviane Pacal, Natalie Hamel-Roy, Isabelle Nélisse, Ted Pluviose, Pierre-Yves Cardinal, Reda Guerinik, Justin Laramée, Sabrina Bisson, Huguette Gervais, Vincent Fafard, Jean-Philippe Baril-Guérard, Dominic Desnoyers, Guenièvre Sandré, Isabeau Blanche, Robin-Joël Cool, Steven Chevrin

X+Y (festivalový název) (2014)

Nathan (A. Butterfield) je trochu jiný než ostatní puberťáci. Je stydlivý, příliš se s nikým nekamarádí a pořád je zahleděný do knížek. Jenže jeho talent pro matematiku je naprosto výjimečný. Dokonce tak, že se mu za pomoci velmi nekonformního učitele podaří kvalifikovat na prestižní matematickou olympiádu v Cambridge. Čínu na olympiádě reprezentuje jeho kamarádka Zhank Mei a tak stejně jako se Nathan učí pomalu překonávat ostych vůči okolí, učí se pracovat s vlastními city vůči jedné dívce.

Český název: X+Y
Originální název: X+Y, X Plus Y, A Brilliant Young Mind
Drama / Komedie
Velká Británie, 2014, 111 min
Režie: Morgan Matthews
Scénář: James Graham
Kamera: Danny Cohen
Hudba: Martin Phipps
Hrají: Asa Butterfield, Jo Yang, Eddie Marsan, Rafe Spall, Martin McCann, Alex Lawther, Sally Hawkins

Ukončete výstup a nástup (festivalový název) (2013)

Třináctiletý Ricky je autista, který žije se svou imigrantskou rodinou v New Yorku. Jednoho dne se ztratí v metru a začíná jeho dlouhá odysea po městě, kterému nerozumí. Tíseň strachující se rodiny narůstá v okamžiku, kdy se k městu začne přibližovat hurikán.

Český název: Ukončete výstup a nástup
Originální název: Stand Clear of the Closing Doors
Drama
USA, 2013, 102 min
Režie: Sam Fleischner
Scénář: Micah Bloomberg
Kamera: Ethan Palmer
Hrají: Jesus Sanchez-Velez, Andrea Suarez Paz, Azul Zorrilla, Tenoch Huerta, Kevin Bewersdorf

Dívka ze skříně (festivalový název) (2013)

Komorní příběh Jacka a jeho autistického bratra Tomka se odehrává v panelovém, klaustrofobicky působícím domě na sídlišti nesoucím zjevné stopy socialismu. Jednoho dne se Tomek setká s tajemnou sousedkou Magdou. Osobitý, v nadsázce vyprávěný debut s přesvědčivostí vtáhne diváka do vizuálně bohatého, až pohádkového světa.

Český název: Dívka ze skříně
Originální název: Dziewczyna z szafy (anglicky: Girl from the Wardrobe, The)
Drama
Polsko, 2013, 90 min
Režie: Bodo Kox
Scénář: Bodo Kox
Kamera: Arkadiusz Tomiak
Hudba: Filip Zawada, Joanna Halszka Sokolowska
Hrají: Wojciech Mecwaldowski, Piotr Głowacki, Eryk Lubos, Magdalena Popławska, Sebastian Stankiewicz, Marcin Kowalczyk, Olga Bołądź, Edyta Olszówka, Magdalena Różańska, Delfina Wilkońska, Teresa Sawicka

Bílá žába (2012)

White Frog je jedinečné laskavé drama s komediálními prvky, které vypráví příběh zanedbaného patnáctiletého Nicka trpícího lehkou formou Aspergerova syndromu. Jeho život se jednou provždy změní, když jeho rodinu stihne tragédie. Film White frog vypráví o Nicku Youngovi, roztomilém americkém Asiatovi, který trpí mírnou formou Aspergerova syndromu. Chlapce zasáhne smrt zbožňovaného staršího bratra Chaze, který zahyne při autonehodě. Nick se ve snaze neztratit spojení s bráškou rozhodne vydat po stopách životních událostí svého mrtvého bratra a odhalí nejedno tajemství o jeho životě, čímž ohrozí soudržnost Youngovic rodiny.

Český název: Bílá žába
Originální název: White Frog
Drama / Rodinný
USA, 2012, 89 min
Režie: Quentin Lee
Kamera: Yasu Tanida
Hrají: Kelly Hu, Talulah Riley, Tyler Posey, Harry Shum Jr., Booboo Stewart, Gregg Sulkin, Joan Chen, B.D. Wong, Ron McCoy

Derek (TV seriál) (2012)

Pilotní díl potencionálního seriálu, který tentokrát sám režíruje Ricky Gervais, nám předkládá dojemný příběh z domova důchodců. Gervais hraje autistického Dereka, který pomáhá starat se o obyvatele zdejšího domova a zároveň diváka provází celým dějem. Gervais opět sází na styl falešného dokumentu, který sám nejvíce proslavil, především s The Office. Překvapivě vsadil také na svého oblíbence Karla Pilkintona, kterému svěřil roli Derekova kolegy. Pilkinton se tak poprvé objevuje ve větší hrané roli a zvládá ji bravurně. Snad nezůstane Derek pouze pilotem a stane se z něj seriál. Zasloužil by si to.

Komedie / Drama
Velká Británie, 2012, 12x25 min
Režie: Ricky Gervais
Scénář: Ricky Gervais
Kamera: Martin Hawkins
Hrají: Ricky Gervais, Karl Pilkington, Kerry Godliman, Tom Basden, Tony Way, Tony Rohr, Brett Goldstein, Brad Borbridge, Sophie Fletcher, Teresa Churcher

Luke a jeho příběh (2012)

Pětadvacetiletý autista Luke žije v opatrovnictví svých prarodičů. Po smrti babičky se mu však zhroutí svět, neboť je i se svým senilním dědečkem přidělen do péče pochybných příbuzných, kteří s nimi nemají vůbec žádnou trpělivost. Před odchodem do domova důchodců stihne dát starý muž Lukovi poslední radu: "Sežeň si práci. A ženu. Postav se na vlastní nohy. Buď chlap!" Luke tak poprvé v životě stojí před posláním. Musí začít hledat.

Český název: Luke a jeho příběh
Originální název: Story of Luke, The
Drama / Komedie
USA, 2012, 95 min
Režie: Alfonso Mayo
Scénář: Alfonso Mayo
Kamera: David Klein
Hudba: Mateo Messina
Hrají: Lou Taylor Pucci, Kristin Bauer van Straten, Cary Elwes, Seth Green, Al Sapienza, Lisa Ryder, Kenneth Welsh, Art Hindle, Jayne Eastwood, Dewshane Williams, Mackenzie Munro

Silent Things (2010)

Tento krátký snímek pojednává o Jakovi (Andrew Scott), který má Aspergerův syndrom, a jeho kamarádce Charlottě (Antonia Campbell-Hughes). Je to o přátelství, jež podstoupí zkoušku poté, co se mezi nimi objeví mladá dívka Amy (Georgia Groome).

Český název: Silent Things
Originální název: Silent Things
Krátkometrážní / Drama
Velká Británie, 2010, 12 min
Režie: Rob Brown
Scénář: Rob Brown
Hrají: Antonia Campbell-Hughes, Georgia Groome, Andrew Scott

Lidská kamera (2010)

Stephen Wiltshire to v dětství neměl lehké. Ani rodiče, ani učitelé si s jeho autismem nevěděli rady, tenkrát se toho o této anomálii vědělo totiž ještě moc málo. Ve Stephenově případě je s autismem spojena naprosto ojedinělá varianta fotografické paměti. Díky této své mimořádné vlastnosti dokáže mladý autista věrně a přesně zobrazit celé části města, které vidí při patnáctiminutovém letu vrtulníkem. Teď se právě chystá zvěčnit Londýn a my můžeme být svědky zrodu jeho nejnovějšího obrazu.

Český název: Lidská kamera
Originální název: Human Camera
Dokumentární
Velká Británie, 2010, 60 min

Jmenuji se Khan (2010)

Muslim a muž trpící Aspergerovým syndromem se zamiluje do indické emigrantky. Usadí se společně v San Franciscu a založí rodinu. Jenže po tragických událostech 11. září se rodina stává terčem anti-muslimského násilí.

Rizvan Khan, muslim z Indie, se přestěhoval za bratrem do San Francisca a žije spolu s ním a jeho manželkou. Rizvan trpí Aspergerovým syndromem. Ve městě potkává Mandiru a zamiluje se do ní. Přes protesty rodiny se s ní ožení a společně si založí malý rodinný byznys. Žijí šťastně a spokojeně, ovšem pouze do té doby, než přijde 11. září a s ním teroristický útok na newyorská dvojčata – muslimové se rázem stanou veřejnou hrozbou. Mandira je zděšená a svého manžela opouští. Rizvan je zmatený a nechápe, proč ho láska jeho života opustila. Ve snaze získat svou manželku zpět, se vydává na dojemnou a inspirující cestu napříč Amerikou. Toto je triumfální příběh o netradičním hrdinovi, jež se snaží překonat nesnadné překážky ve jménu lásky.

Český název: Jmenuji se Khan
Originální název: My Name Is Khan
Drama / Romantický / Thriller
Indie, 2010, 165 min (SE: 128 min)
Režie: Karan Johar
Scénář: Karan Johar, Shibani Bathija
Kamera: Ravi K. Chandran
Hudba: Shankar Mahadevan, Loy Mendonsa, Ehsaan Noorani
Hrají: Shahrukh Khan, Kajol, Katie A. Keane, Kenton Duty, Jimmy Shergill, Tanay Chheda, Parvin Dabas, Beth Bemis, Kathleen M. Darcy, Harmony Blossom, Douglas Tait, Zarina Wahab, Tonya Lee Williams, Mike Howard, Jim Gaines, Anne Marie Scottlin, Vinay Pathak, Navneet Nishan, Arjun Mathur, Pallavi Sharda, Sugandha Garg, Shane Harper, Christopher Damm, Kari Wishingrad, Aubrey K. Miller, Benny Nieves, Jacqueline Buda, Jesse Muick, A'Ali de Sousa

Simonův vesmír (2010)

"Jmenuji se Simon. Mám Aspergerův syndrom. Mám rád vesmír, věci ve tvaru kruhu a svého bratra Sama, který se o mě stará. Nemám rád city, ostatní lidi, změny a komedie s Hughem Grantem." Osmnáctiletý Simon trpí poruchou osobnosti a každý den je pro něj velmi náročný. Díky trpělivé péči svého bratra Sama a pevně nastavenému režimu je Simon schopen fungovat. Stav věcí naruší rozchod Sama s jeho přítelkyní. Její odchod z domácnosti dopadne nepříznivě na oba bratry. Když Sam propadne depresi, Simonův život se změní v nesnesitelný chaos. Rozhodne se proto vzít situaci do vlastních rukou. Aby znovu nastolil ztracený řád, musí najít bratrovi novou, dokonalou dívku.

Ve Švédsku umějí točit neotřelé hořko-sladké komedie z každodenního života a Simonův vesmír je toho dalším důkazem. Film byl kladně přijat jak domácí kritikou, tak diváky a s nemalým úspěchem se promítal i na zahraničních festivalech. Postavu Simona ztvárnil Bill Skarsgård, syn slavného otce Stellana Skarsgårda.

Český název: Simonův vesmír
Originální název: I rymden finns inga känslor (anglicky: Simple Simon)
Komedie / Drama
Švédsko, 2010, 82 min
Režie: Andreas Öhman
Scénář: Andreas Öhman
Kamera: Niklas Johansson
Hudba: Josef Tuulse
Hrají: Bill Skarsgård, Martin Wallström, Cecilia Forss, Sofie Hamilton, Susanne Thorson, Andreas Öhman, Ingmar Virta, Kristoffer Berglund

Nebeský oceán (festivalový název) (2010)

Jeden člověk z tisíce se rodí s autismem. Z toho vyplývá, že Čína má více než jeden milion autistických lidí. Dafu je jedním z nich - vypadá jako duchem nepřítomný, opakuje slova jiných lidí, plave s úžasnou lehkostí, všechno má doma přesně srovnáno... a možná, že si není tak zcela vědom toho, že mu před několika lety zemřela matka. Sam Wong pracuje v akváriu a o svého syna (22 let) se stará s velkou péčí. S velkorysou pomocí sousedů ti dva spolu šťastně žijí. Nicméně otec si velmi dobře uvědomuje, že nakonec bude muset z tohoto světa odejít a zanechat svého syna jemu samému - a že tento den přijde dřív, než si všichni myslí. Je odhodlán najít svému synovi domov dřív, než bude příliš pozdě.

Český název: Nebeský oceán
Originální název: Haiyang tiantang (anglicky: Ocean Heaven)
Drama
Čína, 2010, 102 min
Režie: Xiao Lu Xue
Scénář: Xiao Lu Xue
Kamera: Christopher Doyle
Hudba: Džó Hisaiši
Hrají: Jet Li, Wen Zhang, Lun-Mei Gwei, Yuanyuan Gao

Temple Grandinová (TV film) (2010)

Biografické drama HBO vypráví o pozoruhodné ženě, u níž byl v dětství diagnostikován autismus. Temple Grandinová však dokázala překonat osudové překážky a stala se z ní vědkyně, spisovatelka, ochránkyně zvířat a průkopnice vzdělávání autistů. V hlavní roli Claire Danesová.

"Nejsem jako jiní lidé. Já myslím v obrazech." To jsou slova Temple Grandinové, jejímuž osudu je věnováno biografické drama z produkce HBO, které režíroval Mick Jackson. Tato pozoruhodná žena, u níž byl v dětství diagnostikován autismus, dokázala s pomocí své matky, tety a učitele překonat všechny osudové překážky a proměnit svůj zvláštní dar v jedinečnou dráhu vědkyně, spisovatelky, ochránkyně zvířat a průkopnice vzdělávání lidí, kteří též trpí autismem. Hlavní hrdinku ztělesňuje držitelka Zlatého glóbu Claire Danesová, v dalších rolích uvidíme Catherine O'Harovou, Julii Ormondovou a Davida Strathairna.

Český název: Temple Grandinová
Originální název: Temple Grandin
Drama / Životopisný
USA, 2010, 104 min
Režie: Mick Jackson
Předloha: Temple Grandin (kniha), Margaret Scariano (kniha)
Scénář: Merritt Johnson (původní scénář)
Kamera: Ivan Strasburg
Hudba: Alex Wurman
Hrají: Claire Danes, Julia Ormond, David Strathairn, Catherine O'Hara, Stephanie Faracy, Melissa Farman, Barry Tubb, Tamara Jolaine, Cherami Leigh, Richard Dillard, Carl Savering, Marissa Joy Davis, Charles Baker, David Born, Gabriel Luna, Michael Crabtree

Autism (amatérský film) (2010)

Dokument pojednává o mladém autistickém chlapci Tomášovi, který věří v to, že viděl mimozemský život a nadále s nimi dokáže komunikovat. V 10 minutách se seznámíme s jeho pocity a blíže poznáme jeho mysl. Na divákovi už je jen to, jestli uvěří či nikoliv.

Krátkometrážní / Dokumentární / Drama / Mysteriózní
Česko, 2010, 10 min
Režie: Jakub Hrabák

Adam (2009)

Romantická komedie vypráví příběh zajímavého mladého muže, který vždy žil tak trochu schován ve své vlastní ulitě. Jednoho dne se setká s krásnou kosmopolitní mladou ženou, která mu ukáže okolní svět v těch nejkrásnějších barvách...

Láska může být riskantní, matoucí a plná nedorozumění, tedy pokud nejste Adam (Hugh Dancy), který žije jaksi skrytý před nástrahami okolního světa. Jenže potom potká svou novou sousedku Beth (Rose Byrneová), která ho vytáhne z bezpečí jeho ulity. Každá akce má však nějaké následky, v tomto případě velmi neočekávané, dojemné a veselé. Jejich neuvěřitelný vztah ukazuje, že i lidé ze dvou naprosto odlišných světů mohou být spojeni mimořádným poutem.

Český název: Láska ze sousedství
Originální název: Adam
Komedie / Drama / Romantický
USA, 2009, 95 min
Režie: Max Mayer
Scénář: Max Mayer
Kamera: Seamus Tierney
Hudba: Christopher Lennertz
Hrají: Hugh Dancy, Rose Byrne, Peter Gallagher, Amy Irving, Frankie Faison, Mark Linn-Baker, Haviland Morris, Mark Margolis, John Rothman, Steffany Huckaby, Robert Blanche, Tyler Poelle, Adam LeFevre, Andrew Patrick Ralston

Mary a Max (2009)

Dvě rozdílné povahy, dva rozdílné osudy a půlka světa spojuje tento animovaný příběh, který vypráví o přátelství dvou zcela odlišných lidí, kteří se znají jen prostřednictvím svých dopisů. Mary Daisy Dinkle, baculaté osmileté holčičky žijící na předměstí australského Melbourne a Maxe Horowitze, velmi obézního čtyřiačtyřicetiletého Žida žijícího v pulsujícím New Yorku, trpícího Aspergerovým syndromem. Film sleduje Maryino dospívání a Maxův přechod ze středního k pozdnímu věku a objevuje mezi nimi silné pouto, které překoná o hodně víc než obvyklé kamarádské vzestupy a pády. Mary a Max nás vedou cestou neobyčejného přátelství, které musí čelit autismu, taxidermii, psychiatrii, alkoholismu, obezitě, kleptománii, sexuálním rozdílům, důvěře, kopulujícím psům, náboženským rozdílům, agorafobii a mnoha dalším životním překvapením. Celovečerní animovaný film MARY A MAX byl poprvé uveden na filmovém festivalu Sundance v roce 2009. Tento film autora a režiséra Adama Elliota produkovala Melanie Coombs a postavičky namluvili Toni Collette (Mary), Philip Seymour Hoffman (Max), Barry Humphries (Vypravěč) a Eric Bana (Damien).

Český název: Mary a Max
Originální název: Mary and Max
Animovaný / Komedie / Drama
Austrálie, 2009, 89 min
Režie: Adam Elliot
Scénář: Adam Elliot
Hudba: Dale Cornelius
Hrají: Toni Collette, Philip Seymour Hoffman, Eric Bana, Barry Humphries, Bethany Whitmore

Mě přinesl čáp (amatérský film) (2009)

Děj filmu je složený ze tří dějových linií. Hlavní linie je o Tomovi, který je ve čtvrťáku na střední fotografické škole a musí si zvolit téma své ročníkové práce. Druhá dějová linie je o Emilce, která studuje střední zdravotnickou školu ve stejném městě jako Tom. Emilka hraje amatérské divadlo a má sestru Viktorku, která je vysokofunkční autistka. Třetí dějová linka se odehrává v divadle v amatérském divadelním kroužku středoškolského učitele Michala Brtníka. Nacvičují novou hru, ve které hraje mimo jiné i Emilka. Tom kvůli ročníkové práci začne chodit do divadla, kde potká Emilku s Viktorkou. Viktorka ho velice zaujme svým výtvarným nadáním a Tom se o ni začíná zajímat stále intenzivněji. Pomalu se dozvídá o autistickém světě spoustu informací, třeba i to, že Viktorka vnímá své okolí, i když s ním nekomunikuje.

Komedie / Rodinný / Drama
Česko, 2009, 68 min
Režie: Daniel Zezula
Hrají: Petra Bartošová

Bílá vrána (2008)

Patnáctiletý Thomas Mollison chce vyrůstat jako každý teenager v jeho věku. Má to ale těžké. Protože je jeho otec voják, rodina se často stěhuje a plachý chlapec se jen těžko sžívá s novým prostředím. Jeho život však ještě více ztrpčuje skutečnost, že jeho starší bratr Charlie je autista. Zatímco rodiče Charlieho dávno přijali, Thomas nikoli. Stydí se za něj a ve skrytu duše ho nenávidí. Pak ale potká Jackii, které Charlieho společnost nevadí.

Český název: Bílá vrána
Originální název: Black Balloon, The
Drama / Romantický
Austrálie / Velká Británie, 2008, 97 min
Režie: Elissa Down
Scénář: Elissa Down, Jimmy Jack
Kamera: Denson Baker
Hudba: Michael Yezerski
Hrají: Rhys Wakefield, Luke Ford, Toni Collette, Erik Thomson, Gemma Ward, Henry Nixon, Lisa Kowalski, Firass Dirani, Ngoc Phan, Andrew Ryan, Kate Box, Claire McCarthy

Apna Asmaan (2007)

Malý Buddhi trpí autismem, který možná zavinila dávná nehoda. Fyzicky je téměř dospělý, chová se ale jako malé dítě a jediné, co celé dny dělá je, že zpívá a kreslí (to poslední je jediné, co mu opravdu jde). Rodiče trpí střídavě výčitkami i nadějemi a zkouší vše - od modliteb až po různé terapie ve snaze synovi pomoct a uvést ho do normálního života. V zoufalství se mu otec rozhodne aplikovat pofidérní lék od ještě pofidérnějšího lékaře a zázrak se opravdu stane - syn se promění v superinteligentního génia a manželům Kumarovým začíná nový, lepší život... anebo ne?

Drama
Indie, 2007, 110 min
Režie: Kaushik Roy
Hrají: Irrfan Khan, Rajat Kapoor, Anupam Kher, Nasser Abdullah, Shobana, Lalit Parashar

Autism: The Musical (2007)

Na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Olomouci (4/2008) byl promítán dokument "Autism: The Musical". "Dokumentaristka Tricia Regan nabízí divákům ojedinělý pohled do světa autismu. V rámci projektu Miracle (www.themiracleproject.org) se na půl roku sešlo několik autistických dětí, aby nacvičily muzikál. Tvorba muzikálu vytváří v dokumentu originální spojovací linii pro intimní pohledy do života pěti jedinečných, osobitých autistických dětí a jejich odvážných rodičů. Dokument se pokouší nejen reflektovat často tabuizované téma, ale zároveň poukázat na možnosti boje s diagnózou třeba právě skrze uměleckou činnost."

Dokumentární / Hudební
USA, 2007

Ben X (2007)

Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně.

Český název: Ben X
Originální název: Ben X
Drama / Thriller
Belgie / Nizozemsko, 2007, 93 min
Režie: Nic Balthazar
Scénář: Nic Balthazar
Hrají: Greg Timmermans, Johan Heldenbergh, Laura Verlinden, Wim Vandekeybus, Cesar De Sutter, Koen De Sutter, Dirk van Dijck, Dominique Van Malder, Marijke Pinoy, Titus De Voogdt, Pol Goossen

Jmenuje se Sabine (festivalový název) (2007)

Herečka Sandrine Bonnairová ve svém režijním debutu dokumentuje osudy své sestry postižené autismem. Využívá rodinného archivu i nově natočených záběrů a ukazuje nejen tíhu nemoci, ale především si klade otázku, zda by na tom byla Sabine jinak, kdyby jí zavčas určili správnou diagnózu. Záběry svobodomyslné dívky kontrastují s krutou realitou současnosti, v níž sledujeme obézní ženu se sklony k depresím i agresivitě. Hluboký osobní esej se vyznačuje velkou citlivostí k detailu. Pouť napříč dvaceti pěti roky jednoho života se zamýšlí i nad společností a její schopností postarat se o vlastní občany.

Český název: Jmenuje se Sabine
Originální název: Elle s'appelle Sabine (anglicky: Her Name Is Sabine)
Dokumentární
Francie, 2007, 85 min
Režie: Sandrine Bonnaire
Hudba: Nicola Piovani
Hrají: Sandrine Bonnaire

Sněhový dort (2006)

Snowcake je příběh o lásce, přátelství a neortodoxním vztahu muže unikajícím své minulosti, autistické matky, která se musí vyrovnat se ztrátou své dcery, a vášnivé ženy držící si lásku dostatečně od těla. Když Alex zastaví mladé stopařce Vivienne, nemá ani tušení, že jeho život se v mžiku otočí vzhůru nohama. Havarují a Vivienne na místě zemře. Díky pocitu viny se rozhodne navštívit Vivienninu matku. Netuší však, že Linda je autistka, která sice chápe, co se stalo, ale není schopná projevit jakékoliv emoce. Alex se rozhodne u Lindy zůstat a postarat se o pohřeb. Netrvá však dlouho než si začne románek se sousedkou LIndy Maggie, což se vůbec nelíbí jednomu místnímu policistovi. Ten přijde na to, že Alex byl odsouzen za zabití člověka a nedávno opustil vězení. S blížícím se Vivienniným pohřbem se začíná na povrch dostávat Alexova temná minulost...

Český název: Sněhový dort
Originální název: Snow Cake
Drama
Velká Británie / Kanada, 2006, 112 min
Režie: Marc Evans
Kamera: Steve Cosens
Hrají: Alan Rickman, Sigourney Weaver, Carrie-Anne Moss, David Fox, Jayne Eastwood, Emily Hampshire, Callum Keith Rennie, James Allodi, Julie Stewart, Selina Cadell, Mark McKinney

Po Tomášovi (TV film) (2006)

Příběh chlapce, jemuž změnil život zlatý retrívr. Britský film, inspirovaný skutečnými událostmi.

Je mu šest let a žije ve svém vlastním, uzavřeném světě, do něhož nepustí nikoho, kromě Mašinky Tomáše, vláčku z jednoho televizního seriálu. Kyle Graham, chlapec, u něhož lékaři - po mnohaletém snažení jeho matky - konečně diagnostikovali autismus. Jenomže zjištění, že Kyle není prostě jen zlobivé dítě, je jen první krok k tomu, aby se někdy mohl začlenit do společnosti. Aby mohl - v rámci svých možností - žít normální život. Cesta k tomu je ještě hodně dlouhá a Nicol to ví. Uvědomuje si, že to od ní i od jejího muže Roba bude vyžadovat neuvěřitelně mnoho síly, času a energie, že se budou de facto muset vzdát svého vlastního života. A je odhodlána se s tím smířit. Za ty roky se už ostatně naučila smiřovat se s ledasčím: s jeho nevypočitatelným, nervy drásajícím chováním i s útrpnými i odsuzujícími pohledy a poznámkami kolemjdoucích, když se Kyle na ulici změní ve zmítající se a vřeštící klubko rukou a nohou. Nedokáže se smířit jen s jediným: s vědomím, že autistické dítě neví, co je to mít rád, že si k ní Kyle nikdy nepřijde pro pohlazení ani objetí. A pak do jejich života vstoupí rozkošné chlupaté klubíčko - retrívr Tomáš, kterého Kyle kupodivu pustí do svého světa. Film inspirovaný skutečným osudem autistického chlapce, jehož se díky soustředěné snaze jeho rodičů i šťastné náhodě, která do jejich rodiny přivedla psa, podařilo vrátit do života. O mimořádnou působivost snímku se zasloužil i výkon šestiletého Andrewa Byrnea, jehož si režisér vybral po více než půlročním hledání z více než dvou set dětí.

Český název: Po Tomášovi
Originální název: After Thomas
Drama
Velká Británie, 2006, 93 min
Režie: Simon Shore
Hrají: Keeley Hawes, Ben Miles, Sheila Hancock, Andrew Byrne, Lorraine Pilkington, Clive Mantle, Kate Fleetwood, Susan Porrett, Asa Butterfield, Forbes KB, Katy Maw

Malaton (2005)

"Na pastvinách v Serengeti v Tanzanii žijí ve skupinách býložravá zvířata..." a mladý korejský autista Cho-won má z nich nejraději zebry. Možná právě proto rád běhá, ale jistotu nemá ani jeho matka, která se o něj stará a z počátku i trénuje. Třetí místo jejího syna v závodu na 10 km pro hendikepované, pro ní není dost a maratón zaběhnutý pod 3 hodiny je opravdová výzva. Divák se musí nejprve vyrovnat s přístupem nového trenéra, projít přípravou a těžkostmi než se může postavit na start Chuncheonského mezinárodního maratónu. Pokud se tam přes veškeré obtíže dostane, měl by se zeptat, a ne jen sám sebe: "Co moje nohy?" a možná že uslyší "Milión dolarů!"

Český název: Malaton
Originální název: Marathon
Drama / Sportovní
Jižní Korea, 2005, 117 min
Režie: Yun-cheol Jeong
Hudba: Jun-seong Kim
Hrají: Seung-woo Jo, Mi-sook Kim, Seon-jae Kim, Seong-hyeon Baek, Nae-sang Ahn, Sung-min Lee, Nam-yeol Jang, Jae-rok Kim, Do-young Kim

Báječná sedmička (TV film) (2005)

Sedm dětí je někdy na jednoho rodiče příliš. Britský film natočený podle skutečného životního příběhu.

Maggi Jacksonová má šest dětí a na jejich je výchovu úplně sama. Není divu, že někdy je toho na ni příliš. Její tři dospívající dcery jsou takzvaně normální, chlapci mají určité potíže. Pětiletý Curtis je autista, alergický na spoustu věcí, zejména na šaty a na červenou barvu. Dvanáctiletý Christopher trpí Aspergerovým syndromem, takže nechápe přenesené výrazy a vše mu musí být sdělováno přímočaře. Osmiletý hyperaktivní Davey vyžaduje neustálou pozornost a pokud ji nemá, chová se velmi agresivně. Vánoce jsou pro ně obdobím katastrof, k nimž dochází doma i na návštěvách. I ostatní svátky představují pro rodinu specifické problémy. Jedním z mála, kdo má pro jejich nevšední životní styl pochopení, je sympatický školník. Obrátí se s jeho pomocí věci k lepšímu? Můžou být všichni šťastní i navzdory nepřízni osudu?

Film vychází ze skutečného životního příběhu Angličanky Jacqui Jacksonové. Tvůrcům se podařilo dramatickou formou ukázat, s čím vším se musela vypořádat a jak vypadá soužití s autisty. Děj nahlíží do každodenního života rodiny v průběhu jednoho roku. Trable střídají četné vtipné momenty, odlišnost je zdrojem nedorozumění ale i humoru. Helena Bonham Carterová přesvědčivě zahrála oddanou matku, která se snaží vše řešit s pochopením a úsměvem. Prvotní inspirací pro film byl dokument BBC Moje rodina a autismus z roku 2003, jenž zachycuje skutečný život rodiny Jacksonových.

Český název: Báječná sedmička
Originální název: Magnificent 7
Drama
Velká Británie, 2005, 85 min
Režie: Kenneth Glenaan
Hrají: Helena Bonham Carter, Holliday Grainger, Liam Boyle, Andy Moore

Zamilovaní blázni (2005)

Geniální umělkyně a hudebnice Isabelle (Radha Mitchell) a matematik Donald (Josh Hartnett) trpí autismem. Donald pracuje jako řidič taxi a pravidelně se setkává s podobně postiženými. Má jen lehkou formu Aspergerova syndromu ve srovnání s ostatními, přesto mu brání normálně žít. Jeho rutinní životní styl náhle naruší krásná, ale komplikovaná Isabelle. Jeho život je rázem vzhůru nohama!

Český název: Zamilovaní blázni
Originální název: Mozart and the Whale
Komedie / Drama / Romantický
USA, 2005, 90 min
Režie: Petter Næss
Scénář: Ronald Bass
Hudba: Deborah Lurie
Hrají: Josh Hartnett, Radha Mitchell, Gary Cole, Sheila Kelley, Erica Leerhsen, John Carroll Lynch, Rusty Schwimmer, Robert Wisdom, Allen Evangelista, Christa Campbell, Shelli Lether, Nate Mooney, Ron Ford, Kristopher Higgins

Miracle Run (TV film) (2004)

Život matky Corrine Morgan-Thomasové (Mary-Louise Parker) se převrátí naruby, když zjistí, že oba její synové jsou autisté. Je odhodlaná prosadit si svoje a dokázat, že její synové i ostatní autisti dokáží s dostatečnou pozorností dosáhnout pokroků a studovat na běžné škole. Ve filmu se dostáváme do období, kdy mají její synové Steven (Zac Efron) a Phillip (Bubba Lewis) čtrnáct roků a poprvé překročí práh středoškolské brány. Oba chlapci jsou velmi bystří, ale ve škole se najde pár žáků, kteří se jim vysmívají, Corrine si už neví rady, když jí na pomoc přichází instalatér Douglas (Aidan Quinn), který stejně jako jejím synům, pomůže i jí. Phillip se naučí hrát na kytaru a ze Stevena se stane běžec. Příběh je natočený podle skutečné události.

Drama
USA, 2004, 85 min
Režie: Gregg Champion
Hudba: Joseph Conlan
Hrají: Mary-Louise Parker, Aidan Quinn, Zac Efron, Bubba Lewis, Jake Cherry, Lenore Banks, John McConnell, Han Soto, Maria Soccor

Ďáblové (2002)

Dvanáctiletá Chloé nemluví, nesnese žádný fyzický kontakt a je zcela závislá na bratrovi Josephovi. Oba trpí tím, že je opustili rodiče a oni se přesunují z jednoho ústavu do druhého. Joseph Chloé bezmezně miluje a udělal by pro ni cokoli. Stále se také bojí, že by je mohl někdo rozdělit. K tomu ale nezadržitelně dochází: Chloé potřebuje odbornou pomoc, aby se dokázala lépe vyrovnat s okolním světem. Chloé a Joseph pokaždé utíkají a tím se stále více vzdalují "normálnímu" životu.

Český název: Ďáblové
Originální název: Diables, The
Drama
Francie / Španělsko, 2002, 105 min
Režie: Christophe Ruggia
Scénář: Olivier Lorelle
Kamera: Eric Guichard
Hrají: Adèle Haenel, Vincent Rottiers, Jacques Bonnaffé, Dominique Reymond, Frédéric Pierrot, Francois Négret, Aurélia Petit, Laurence Cormerais, Bernard Villanueva

Paradox Lake (2002)

Pražský Febiofest (2003) představil v sekci Nové polské filmy celovečerní film nazvaný "Paradox Lake", který v americko-polské koprodukci natočil režisér Przemyslaw Reut. Cituji: "Vznikl v prostředí letního tábora pro autistické děti a právě ony jsou jeho hrdiny. Film byl oceněn na řadě zahraničních festivalů. Dostal i cenu za scénář, který však prakticky neexistoval, neboť 90 procent filmu byla improvizace. Reut film natáčel v USA na skutečném táboře pro děti s touto duševní poruchou a dokončoval v Polsku. Rok před natáčením v tomto táboře režisér pracoval jako vychovatel, což mu při filmování podle jeho slov velmi pomohlo."

http://www.kviff.com/cz/archiv-filmu-detail/20030032-paradox-lake/

Jmenuji se Sam (2001)

Sam Dawson (Sean Penn, za tuto roli nominován na Oscara) je starostlivý otec, který miluje svoji dceru Lucy (Dakota Fanning) a cítí se být tím nejšťastnějším chlapem pod sluncem. Problém je v tom, že jeho mentální vývoj se kdysi zastavil zhruba na úrovni sedmiletého dítěte. Až dosud se Samovi dařilo s pomocí přátel překonávat všechna úskalí otcovství. Teď ale do hry vstupuje agilní sociální pracovník a tak Samovi hrozí, že mu Lucy bude odebrána, protože ho začíná mentálně převyšovat. Samova případu se ujímá Rita Harrisonová (Michelle Pfeiffer), zkušená právnička, které se však kvůli pracovnímu vytížení značně odcizil její syn. Společně se snaží přesvědčit systém, že si Sam zaslouží být otcem se vším všudy a zároveň se oba dozvídají, co vlastně pravá rodičovská láska obnáší...

Český název: Jmenuji se Sam
Originální název: I Am Sam
Drama
USA, 2001, 132 min
Režie: Jessie Nelson
Kamera: Elliot Davis
Hudba: John Powell
Hrají: Sean Penn, Michelle Pfeiffer, Dakota Fanning, Dianne Wiest, Loretta Devine, Richard Schiff, Laura Dern, Doug Hutchison, Ken Jenkins, Scott Paulin, Kimberly Scott, Caroline Keenan, Mary Steenburgen, Brent Spiner, Kathleen Robertson, Will Wallace, Elle Fanning, Rosalind Chao, Marin Hinkle, Eileen Ryan, R.D. Call, Pamela Dunlap

Jiná Láska (1999)

Čtyřiadvacetiletá Carla (Juliette Lewis) je sympatická a pohledná mladá žena, která se od svých vrstevnic výrazně liší v jediném, ale podstatném bodě. Od narození je lehce mentálně postižená. Po letech strávených v soukromých speciálních školách dokáže Carla překonat všechna omezení, kromě jediného své milující matky Elizabeth (Diane Keaton). Carla chce žít vlastní život a její někdy příliš spontánní chování ve světě plném nebezpečí je pro milující a strachující se matku nepřijatelné. O to hůř se Elizabeth smiřuje s přirozeným faktem, že se její dcera poprvé v životě zamilovala. Carla a podobně postižený Danny (Giovanni Ribisi) se musejí postavit na vlastní nohy a vyvzdorovat si na světu právo na lásku a všechny radosti i starosti plnohodnotného obyčejného života.

Český název: Jiná láska
Originální název: Other Sister, The
Drama / Romantický / Komedie
USA, 1999, 129 min
Režie: Garry Marshall
Scénář: Garry Marshall
Kamera: Dante Spinotti
Hudba: Rachel Portman
Hrají: Diane Keaton, Juliette Lewis, Tom Skerritt, Giovanni Ribisi, Poppy Montgomery, Sarah Paulson, Linda Thorson, Joe Flanigan, Juliet Mills, Harvey Miller, Hector Elizondo, Zaid Farid, Jim Meskimen, Stephen Blackehart, Dina Merrill, Kathleen Marshall, Shiri Appleby, Natalie Ramsey, Patrick Richwood, Giuseppe Andrews, Bill Ferrell, Jake Wade Wall

Molly (1999)

Molly trpí od narození mentální poruchou, ovšem září z ní neuvěřitelná životní síla. Její starší bratr Buck ji neviděl celá léta, budoval si totiž kariéru a v jeho nabitém rozvrhu mu na nic nezbýval čas. Ovšem pouze do doby, než zavřeli ústav, ve kterém Molly pobývala. Nyní je na Buckovi, aby se o svou sestru postaral.

Český název: Molly – Ztracený svět
Originální název: Molly
Komedie / Drama / Romantický
USA, 1999, 89 min
Režie: John Duigan
Kamera: Gabriel Beristain
Hudba: Trevor Jones
Hrají: Elisabeth Shue, Aaron Eckhart, Jill Hennessy, Thomas Jane, D. W. Moffett, Elizabeth Mitchell, Elaine Hendrix, Michael Paul Chan, Lucy Liu, Sarah Wynter, Jay Acovone, Patricia Belcher, Ana Cristina de Oliveira, Julio Oscar Mechoso, Athena Massey, Jennifer O'Dell, Mark Christopher Lawrence, Musetta Vander, Peter Davison, Brian George, Nicholas Pryor

Mercury (1998)

Agent FBI Art Jeffries byl nespravedlivě převeden na jinou práci, při níž se dostal do konfliktu s mocnou Národní bezpečností agenturou. Důvodem je devítiletý chlapec Simon geniální autista, kterého měl chránit. Dešifroval totiž přísně tajný kód Mercury zřízení pro práci amerických zpravodajských služeb a fanatický šéf projektu Nick Kudrow je odhodlán zbavit se nejen malého luštitele, ale i všech nepohodlných svědků události. Art se Simonem se proto musí skrývat a v souboji se všemocnou mašinérií riskovat vše. Jeho jedinou nadějí v souboji s časem je Simonův výjimečný matematický talent, pomoc bývalého parťáka a sympatie dívky, kterou dvojice uprchlíků náhodou potkala.

Český název: Mercury
Originální název: Mercury Rising
Akční / Drama / Thriller
USA, 1998, 108 min
Režie: Harold Becker
Předloha: Ryne Douglas Pearson (kniha)
Scénář: Mark Rosenthal
Kamera: Michael Seresin
Hudba: John Barry
Hrají: Bruce Willis, Alec Baldwin, Miko Hughes, Chi McBride, Kim Dickens, Robert Stanton, Carrie Preston, Peter Stormare, Kevin Conway, John Carroll Lynch, Richard Riehle, Hank Harris, James MacDonald, Camryn Manheim, Jack Conley, Margaret Travolta, Michael Chieffo, Betsy Brantley, Chad Lindberg, Jude Ciccolella, Bodhi Elfman, John Doman, Kirk B.R. Woller, Steve Rankin, Joel King, Tom Gallop, Lindsey Ginter

Kostka (1997)

Šest cizinců se z každodenního života probudí v tajemném fantaskním vězení. V nekonečném řetězci vzájemně propojených cel ve tvaru kostek. Policista. Profesionální zloděj. Studentka matematiky. Psycholožka. Architekt. Dospělý autista. Výběr individualit se zdá být náhodný. Nikdo z nich neví, jak se tam dostali. Brzy však vyplyne, že každý z nich má schopnosti, které mohou přispět k úniku. Trápí je množství nezodpovězených otázek. Kdo vytvořil toto surrealistické bludiště? S rostoucím napětím se objeví osobní konflikty a potyčky. Jedna věc je však jasná - pokud se nenaučí spolupracovat při objevování mnoha tajemství smrtící pasti, nikdo z nich nebude dlouho naživu. Divácký ohlas byl srovnatelný s uvedením Záhady Blair Witch, podobná byla i diskuse na stránkách internetu.

Český název: Kostka
Originální název: Cube
Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
Kanada, 1997, 90 min
Režie: Vincenzo Natali
Scénář: Vincenzo Natali, Graeme Manson
Hudba: Mark Korven
Hrají: Maurice Dean Wint, Nicole de Boer, Nicky Guadagni, David Hewlett, Andrew Miller, Julian Richings, Wayne Robson

Němý Svědek (1994)

Jake Rainer patří ke špičkovým psychiatrům ve službách zákona. Přesto je v jeho minulosti stín, který ho nutí se předčasně uchýlit do ústraní a předstírat spokojený rodinný život po boku milované ženy Karen. Když ho šerif Mitch požádá o pomoc ve zvláště komplikovaném případě, Jake dlouho váhá. Ve hře je chlapec, autistické dítě, které se stalo doma pravděpodobně svědkem brutální vraždy vlastních rodičů. Nikdo z vyšetřovatelů s ním neumí jednat a malý Tim propadá záchvatům zuřivosti. Uklidnit ho umí pouze jeho sestra Sylvie. Jake se snaží proniknout za Timovo mlčení a postupně se začíná do případu citově angažovat, tak jako za starých časů. Myslí si, že má k Timovi blíž a blíž, ale svědek stále mlčí a nedá ani nejmenší znamení. Anebo znamení dává, ale okolí je neumí přečíst.

Český název: Němý svědek
Originální název: Silent Fall
Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, 1994, 101 min
Režie: Bruce Beresford
Scénář: Akiva Goldsman
Kamera: Peter James
Hudba: Stewart Copeland
Hrají: Richard Dreyfuss, Linda Hamilton, John Lithgow, J. T. Walsh, Ben Faulkner, Liv Tyler, Jane Beard, Zahn McClarnon

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Gilbert Grape není jeden z těch, co nemají do čeho píchnout. I když Endora je město, kde se toho moc neděje. Jedinkrát, kdy městečko navštívila policie, bylo tehdy, když se Gilbertův retardovaný bratr Ernie pokusil vyškrábat na nedalekou vodní věž. Dávat pozor na bratra je hlavní úlohou Gilberta, což může být velmi otravné. Zejména, když Gilbert k tomu pracuje v obchodě. Potom ale Gilbertovi zkříží cestu někdo, kdo ho nenechá lhostejným. Becky se svojí starou matkou začnou mít problémy s autem právě ve chvíli, když projíždí přes Endoru. Becky je krásná a Gilbert se právě zamiloval. Najít si však čas pro svůj vlastní život se zdá být pro Gilberta nemožné…

Český název: Co žere Gilberta Grapea
Originální název: What´s Eating Gilbert Grape
Drama
USA, 1993, 118 min
Režie: Lasse Hallström
Předloha: Peter Hedges (kniha)
Scénář: Peter Hedges
Kamera: Sven Nykvist
Hudba: Bj&quml;rn Isfält, Alan Parker
Hrají: Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Juliette Lewis, Mary Steenburgen, Darlene Cates, Laura Harrington, Mary Kate Schellhardt, Kevin Tighe, John C. Reilly, Crispin Glover, Joe Stevens, Steve Cook

Dům z karet (1993)

Malá Sally se po otcově smrti uzavírá do svého vlastního světa a odmítá verbálně komunikovat s okolím. Její matka Ruth vyhledá specialistu na dětský autismus - Jakea. Zdá se však, že u Sally se o typický autismus nejedná, a tak Ruth s pomocí staršího syna Michaela začne pozvolna pronikat do Sallyina světa prostřednictvím fotografií, pohlednic a zvláštního domu z karet.

Český název: Dům z karet
Originální název: House of Cards
Drama
USA, 1993, 109 min
Režie: Michael Lessac
Scénář: Michael Lessac
Kamera: Victor Hammer
Hudba: James Horner
Hrají: Kathleen Turner, Tommy Lee Jones, Asha Menina, Shiloh Strong, Esther Rolle, Park Overall, Michael Horse, Anne Pitoniak, Nick Searcy, Joaquín Martínez

Rain Man (1988)

Charlie Babbitt (Tom Cruise) právě zjistil, že má autistického bratra Raymonda (Dustin Hoffman) a čeká ho fantastická jízda jeho života. Nebo okružní výlet? Všechno začne ve chvíli, kdy Raymond odmítne letět letadlem a tak nezbývá než jet autem. Poprvé totiž horkokrevného Charlieho přivede na pokraj jeho trpělivosti a pak ho kompletně vtáhne do svého egocentrického světa. Nesentimentální cesta však pro oba bratry Babbittovy znamená víc, než jen překonání vzdálenosti mezi dvěma místy. Jde o sblížení dvou nesmírně odlišných lidí v "hluboce dojímavém a silném filmu".

Český název: Rain Man
Originální název: Rain Man
Drama
USA, 1988, 133 min
Režie: Barry Levinson
Scénář: Ronald Bass, Barry Morrow
Kamera: John Seale
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino, Lucinda Jenney, Bonnie Hunt, Michael D. Roberts, Ray Baker, Chris Mulkey, Barry Levinson, Beth Grant, Reni Santoni, Jake Hoffman, Archie Hahn, Ralph Seymour

AUTISMUS

nahoru

procit@autismusprocit.cz