ProCit - Občanské sdružení

úvod autismus o nás dokumenty personální zajištění kontakty

Blog

Daniel, věk 5 let, dětský autismus, navštěvuje běžnou MŠ s asistentem

Příspěvek vznikl na základě spolupráce s doc. PhDr. Barborou Bazalovou, Ph.D. v souvislosti s přípravou její nové knihy pro nakladatelství Portál.

Máme doma 5ti letá dvojčátka, z nichž jeden je autista a druhý zdravý, takže jsme od jejich narození mohli přehledně a postupně sledovat rozdíly v chování, reakcích i vývoji. Cca od dvou let věku byl již rozdíl v chování a vnímání světa opravdu velmi patrný a ačkoli oba kluci byli neustále spolu, měli stejný režim, stravu, lékařskou péči i prostředí, každý byl naprosto jiný a pozorovali jsme postupné otvírání nůžek ve vývoji, kdy se nám zdravý chlapeček posouval vpřed a Daneček stagnoval.

číst blog

procitujem.blog.cz

MODRÁ NADĚJE - Ke dni autismu napsala Charlota, maminka Jolanky, 2014

V jedné písničce se zpívá, že modrá je dobrá. Modrá barva znamená naději. Je to také barva, která symbolizuje autismus. Každý rok se 2. dubna na Světový den autismu hodně lidí po celém světě spojí, aby podpořili všechny s touto diagnozou a zapojují se do "akce v modrém". Někdo se vyfotí v modrém oblečení, další se zapojí tím, že celý den píše modře nebo rozsvítí modré světlo. Přesto je stále mnoho těch, kteří o autismu nic neví nebo nechtějí vědět. Buď se s autistou nikdy nesetkali nebo si žijí ten svůj život a nezajímá je to, co se děje kolem.

číst blog

Ve světě mimoňů

Už mnohokrát jsem si říkala, o čem asi přemýšlí naše dcera Jolanka, která se narodila s vrozeným postižením některých mozkových funkcí nazvaným autismus. Její myšlenkové pochody jsou nám zatím zcela skryté a často neznáme ani to, jak se cítí. Nemůže nám to říct, neumí mluvit.

číst blog

Blog: Martina a Matteo

Blog: Irena a Maty 5 a půl let, dětský autismus

Náš syn byl plánované miminko.Ve svých 30 letech jsem bez problémů otěhotněla a po naprosto idylickém těhotenství a hladkém porodu přišel Maty na svět. Rodila jsem v plánovaném termínu a opravdu na ten den zrození ráda vzpomínám. Maty měl skoro 4 kg, byl vlasaté krásné miminko...

číst blog

Blog Pavla a Kubík 4,5 let, PAS

Než začnu psát tento blog, ráda bych poděkovala všem, kteří s námi prožívají toto nelehké období. Děkuji našim rodinám, že nám v rámci svých možností pomáhají.

Děkuji našim přátelům a známým, že nás vytrvale zvou na návštěvy, i když jim tam Kubík stále rozsvěcí a zhasíná, splachuje a leze do ledniček a spíží. Děkuji za to, že s námi jezdíte na výlety, i když se s Kubou nedá jít ani do restaurace, ani do zoo. Možná to bude ještě horší, až začne vykřikovat ta sprostá slova. Děkuji všem za trpělivost a podporu, které v takových situacích není nikdy dost.

číst blog

POHLED RODIČE AUTISTICKÉHO DÍTĚTE

Jako matka Jolanky, která má těžkou formu dětského autismu, nemluví a je u ní podezření na mentální retardaci, bych ráda řekla něco o tom, jak se žije v rodině s autistickým dítětem. Tato diagnóza se potvrdila, když byly Jolance tři roky. Nyní je jí pět a půl. Musím se zmínit o tom, co jsem už mohla vypozorovat, že každé dítě je jiné, přestože příznaky autistů se podobají. Proto je potřeba přistupovat ke každému individuálně a přizpůsobit se konkrétnímu dítěti. Ne všechno, co se u jednoho osvědčilo, může u dalšího fungovat!

číst blog

Kontakt: procit@centrum.cz